Місцерозташування: Рівненська область, ДП“Соснівський лісгосп”, СВК “Зоря”, СВК”Світанок”, СВК ”Хмелівський”, ПÔгвнегаз”, ДП“СЛАП“Березнівський держспецлісгосп”, селище Соснове села Губків, Маринин, Більчаки, Хмелівка.
Площа (га): 17271,0
Нормативно-правовий акт про створення  об’єкта:  Рішення обласної ради від 24.03.2000 № 139
Регіональний ландшафтний парк “Надслучанський” (Фото: http://uk.wikipedia.org/wiki/Файл:Kar_3.jpg)

В межах парку знаходяться такі села як Совпа, Хмелівка, Глибочок, Дерманка, Губків, Маренин, Майдан, Більчаки та смт. Соснове . Площа лісів становить майже 73% парку. Тут переважають різні за своїм характером ліси - соснові та дубово-соснові, старі дубові та дубово-грабові, березово-грабові. На знижених ділянках - грабово-дубові ліси трясучковидно-осокові, занесені до Зеленої книги України. На дещо підвищених ділянках сформувались дубово-грабові ліси зеленчукові та рідкотравні.

Площа боліт парку становить 3,3%. Болота невеликі за площею, в основному, мезотрофної або еумезотрофної стадії розвитку із сфагновим або гіпново-сфагновим покривом. Тут зростають рідкісні реліктові види - верба чорнична та ситник бульбистий, занесені до Червоної книги України, а також регіонально рідкісні види - пухирники середній та звичайний .

На правому кам'янистому березі р. Случ на верхніх частинах схилів сформувалась лучно-степова рослинність. На горі Дзвінецькій відмічені фрагменти угруповання ковили пірчастої, занесеної до Червоної книги України. На гранітних скелях зростають аспленії волосовидні та північні, пухирник ламкий, багатоніжка звичайна, цибуля виноградникова.

Тут виявлено близько 400 видів судинних рослин, серед яких переважають неморальні та бореальні види. Зрідка зустрічаються гірські види: фітеума колосиста і таволга середня та субсередземноморський вид - шоломниця висока. Реліктовий вид рододендрон жовтий, який досить часто трапляється в дубово-соснових лісах, перебуває тут на південно-західній межі поширення.

Всього на території парку виявлено 77 рідкісних видів рослин, серед яких смілка литовська, занесена до Європейського Червоного списку, 19 рослин з Червоної книги України.

Тваринний світ парку вивчений недостатньо. В р. Случ відмічені плітка, в'язь, лин, пічкур звичайний, верховодка, лящ, золотий та срібний карасі, окунь.

З фауни лісового комплексу зустрічаються ссавці - миша лісова, білка звичайна, їжак звичайний, кріт звичайний, тхір лісовий, куниця лісова, лисиця, вовк (занесений до Європейського Червоного списку), свиня дика, козуля європейська, лось; із птахів - горлиця зичайна, яструби великий та малий, канюк звичайний, зозуля, дятел, соловейко, синиця, коноплянка, шпак звичайний і багато фауни водно-болотного комплексу; зустрічаються кріт звичайний, бобер, крижень, журавель сірий (занесений до Червоної книги України), чайка, ластівка, очеретянка та ін. У населених пунктах та біля них звичайними є миші хатня та польова, полівка звичайна, пацюк сірий, їжак звичайний, кріт звичайний, заєць-русак, ласка; з птахів - куріпка, лелека, голуб, горлиця, жайворонок, ластівка, горобці хатній та польовий, шпак звичайний, сорока, грак, галка. Із плазунів зустрічаються ящірки прудка та живородна, вуж звичайний, гадюка звичайна.

До шести існуючих об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення на території Надслучанського регіонального ландшафтного парку в 2004році добавилося ще 8 нових об'єктів - тепер їх 14 загальною площею 957,7 га, що становить 5,6% від загальної площі парку. До них належать заказники (6), пам'ятки природи (7), заповідні лісові урочища (1) загальною площею 957,7 га. Усі вони мають ранг місцевого значення. Коротко розглянемо ці природно-заповідні об'єкти.

Ландшафтний заказник "Соколині гори" площею 380 га, створений у 1979 році в кварталах 1-5 Жовтневого лісництва Соснівського держлісгоспу, землях підсобного господарства "Рівнегаз" і СВК "Світанок". У заказнику охороняються мальовничі місця на березі р. Случ.

Геологічний заказник „Маренинсько-Устянські граніти" площею 170 га, створений у 1979 р. на землях КСГП "Світанок". Під охороною знаходяться гранітні кручі вздовж берегів р. Случ висотою до 50 м.

Лісовий заказник "Більчаківський" площею 17 га, створений у 1983 році в Більчаківському лісництві Соснівського держлісгоспу для збереження високопродуктивних соснових насаджень.

Лісовий заказник "Остроганський" площею 168,4 га, створений у 1998 році в кв.39,48,49,56,57 Більчаківського лісництва Соснівського держлісгоспу. Охороняються вікові дубові насадження з низкою рідкісних рослин.

Лісовий заказник "Березівський" площею 23,7 га, створений в 2004 році в кв. 10,11 Більчаківського лісництва Соснівського держлісгоспу для охорони вікових дубових насаджень з малопоширеними видами рослин.

Ботанічний заказник "Болото Гало" площею 6,5 га, створений в 2004 році в кв.10,11 Більчаківського лісництва Соснівського держлісгоспу для збереження цінного болотного комплексу з рідкісними видами рослин.

Гідрологічна пам'ятка природи "Більчаківське джерело", площею 3,0 га, створена в 1979 році поблизу села Більчаки на землях СВК "Світанок". Охороняється природне джерело з вмістом радону.

Ботанічна пам'ятка природи "Вовкова" площею 13,9 га, створена в 1998 році в кв.З0 Більчаківського лісництва Соснівського держлісгоспу. Під охороною рідкісні види рослин, що занесені до Червоної книги України.

Ботанічна пам'ятка природи "Страусове перо" площею 20,2 га, створена у 2004 році в кв. 19,20 Жовтневого лісництва Соснівського держлісгоспу. Під охороною рідкісний вид папоротевидних - страусове перо звичайне, рослина надзвичайно декоративна, лікарська, занесена до списку видів, що охороняються в Рівненській області.

Комплексна пам'ятка природи "Болото-блюдце" площею 1,2 га, створена у 2004 році в кв.11 Жовтневого лісництва Соснівського держлісгоспу. Під охороною цінний болотний комплекс з низкою рідкісних та малопоширених видів рослин.

Комплексна пам'ятка природи "Старі дуби" площею 1,0 га, створена у 2004 році в кв.25 Щекичинського лісництва Соснівського держлісгоспу. Під охороною вікові дубові насадження.

Ботанічна пам'ятка природи "Плющ звичайний" площею 13 га, створена у 2004 році в кв. 25 Жовтневого лісництва Соснівського держлісгоспу. Під охороною вікові дубові насадження з малопоширеним видом рослин - плющем звичайним.

Гідрологічна пам'ятка природи "Лісове болітце", площею 3,5 га, створена у 2004 році кв. 50 Щекичинського лісництва Соснівського держлісгоспу. Охороняється болотний комплекс.

Заповідне урочище "Очеретяне" площею 1,3 га, створене у 2004 році в кв.26 Більчаківського лісництва Соснівського держлісгоспу. Під охороною болотний комплекс.

Цікава історія Надслучанського краю сповнена реальними подіями, легендами та переказами. Люди заселяли цей край ще у сиву давнину. Поблизу смт. Соснове виявлено поховання часів бронзового віку. На берегах р. Случ біля сіл Губків, Маренин, Більчаки виявлені давньоруські городища Х-ХІІ ст. У с. Губків знаходяться руїни середньовічного феодального замку XV ст. За переказами, на горі Дзвінецькій були поховані козаки, а на горі Вал у с. Маренин був монастир, заснований князем Б.Корецьким у другій половині XVIII ст. У цьому самому селі знаходиться найстаріша пам'ятка історії та архітектури Березнівщини - Преображенська дерев'яна церква (1801 р), а також дерев'яна дзвіниця (1882 р.). Ці споруди мають велику історико-культурну цінність, які можна віднести до значних пам`яток українського бароко.

Регіональний ландшафтний парк “Надслучанський” на карті


Просмотреть увеличенную карту

Література:
1. Гуйдаш М.М., Грищенко Ю.М,, Жайворон І.О. та ін. Біологічне та ландшафтне розмаїття Рівненщини в дзеркалі регіональних ландшафтних парків: Методично-довідковий посібник. - Рівне, 2004. - С.17. Заповідні скарби Рівненщини: Методичні рекомендації на допомогу вчителям, керівникам гуртків загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів. - Рівне,2001. - С.11.
2. Меремінський А., Сацюк І. Заповідними стежками. - Рівне, 2001. - С.33.
Надслучанський регіональний парк// Краєзнавство. Географія. Туризм. - 2003. - №47. - С19.
3. Настіна В. У краю озер і лісів: Заповідний парк „Надслучанський"// Вільне Слово. - 2001. - 5 вересня. - С.2.
4. Рачок П. Польських природоохоронців полонила надслучанська краса: [Заказник „Соколині гори" в Надслучанському парку]// Вісті Рівненщини. - 2000. - 14 черв. - С.3.
5. Ступчук Л. Ландшафтний парк на Рівненщині: Надслучанський регіональний ландшафтний парк// Вільне Слово. - 2000. - 31 трав. - С.

Джерело: http://yunilibr.rv.ua/index.php?option=com_content&task=view&id=298&Itemid=131

Leave a Reply