Місцерозташування: Рівненська область, Рівненський район, м.Рівне (зоопарк)
Площа (га): 4,7
Нормативно-правовий акт про створення  об’єкта:  Рішення обласної ради від 28.02.1995 № 33

Заповідне лісове урочище “Сосонки”: Грищенко Ю.М., Антонова Г.М., Яковишина М.С., Головко О.В., Мартинюк А.М.

Заповідне лісове урочище "Сосонки" (Фото: http://nuwm.rv.ua/newspaper/img/ts20459.jpg)

Однією з форм ландшафтів є урочища, які формуються на основі якої-небудь форми рельєфу, розташовуються на однорідному субстраті, об’єднуються єдиним напрямком фізико-географічних процесів і представляють собою чітко відокремлені природними межами лісові, степові, болотні та інші цілісні ділянки. Прикладом урочища може бути моренний пагорб, заболочена котловина, балка серед поля тощо. Тобто, це будь-яка частина місцевості, що відрізняється від оточуючих. У географічному відношенні урочище – це сполучена система фацій з достатньо однорідним зволоженням та грунтово-рослинним покривом.  Урочища, які мають важливе наукове, природоохоронне та естетичне значення за законом “Про природно-заповідний фонд України” (ст. 29-30) можуть оголошуватись заповідними. Статус заповідного урочищу надається без вилучення земельних ділянок, водних та інших природних об’єктів у їх землевласників або землекористувачів, одночасно на його території забороняється будь-яка господарська діяльність, яка може привести до порушення природних процесів. Заповідні урочища мають статус природно-заповідних об’єктів місцевого значення, режим їх охорони є більш суворим і відповідає режиму, встановленому для природних заповідників. Забезпечення режиму охорони та збереження заповідних урочищ покладаються на землекористувачів або землевласників, які діють згідно з “Положенням про заповідне урочище” та “Охоронним зобов’язанням”.

В Україні заповідні урочища є досить поширеною категорією природно-заповідного фонду. Станом на 01.10.2003 року в Україні було 762 заповідних урочища загальною площею 82,0 тис. га або 3,0% від площі природно-заповідного фонду України.

Нині в Рівненській області зареєстровано 85 заповідних урочищ площею 2853,9 га. Найвідомішими з них є “Гурби” площею 196 га, ”Мостівське” площею 101 га у Здолбунівському районі, “Костянтинівське” площею 126,3 га у Сарненському районі, “Війницьке” у Млинівському районі площею 10 га та ін.

У межах Рівного на території Рівненського зоопарку загальнодержавного значення (вул.. Київська,110) є заповідне лісове урочище “Сосонки”. Це заповідне урочище було створене 14 квітня 1994 року території урочища “Сосонки”.

За фізико-географічним районуванням України територія заповідного урочища  знаходиться в Олицько-Рівненському фізико-географічному  районі Волинської височинної області Західноукраїнського краю зони широколистяних лісів Східно-Європейської рівнини. За геоботанічним районуванням України заповідне урочище знаходиться в Варковицько_Рівненському геоботанічному районі дубово-грабових та дубових лісів і фрагментів лучних степів Луцько-Рівненського (Волинського лесового) геоботанічного округу дубово-грабових та дубових лісів Поліської підпровінції Східноєвропейської провінції Європейської широколистяної геоботанічної області.

Заповідне лісове урочище "Сосонки" на карті


Переглянути збільшену карту

Завантажити: Заповідне урочище...

Джерело: http://nuwm.rv.ua/kaf/vegp/kgg1.html

Leave a Reply